BRIDGE FEDERATION ACT INC.

BFACT RESULTS 2019

Canberra in Bloom Congress (October 4 – 7)

Royal Bluebell Matchpoint Swiss Pairs – Open

Neil EWART and Ian ROBINSON

Spider Orchid Matchpoint Swiss Pairs – Restricted and Novice

Brenda REYNELL and Roy QUILL

Golden Wattle Open Teams

Richard BRIGHTLING

David HOFFMAN

Bernard WATERS

Stephen MENDICK

Val and John Brockwell Mixed Teams

Liz SYLVESTER

Kate McCALLUM

Peter GILL

Axel JOHANNSON

Canberra Bells Swiss Pairs – Open

David LILLEY and George KOZAKOS

Canberra Federation Rose Swiss Pairs – Restricted and Novice

Patricia MULCAHY and Geoff HARPER

BFACT Gala Day (September 29)

Open and Intermediate

Bill TUTTY and Tony MARKER

Restricted and Novice

Desh GUPTA and Subhash JALOTA

Graduate and Undergraduate

Ivan JOHNSTONE and Greg HAUSTEAD

State Open Pairs Championship

1. Ann POWELL and Niek Van VUCHT

2. Margaret BOURKE and Liz HAVAS

3. Bernard WATERS and Stephen MENDICK

GNOT Knock Out Teams

David WAWN

David HOFFMAN

Bernard WATERS

Stephen MENDICK

State Matchpoint Pairs

1. Margaret BOURKE and David HOFFMAN

2. Pam and Ross CRICHTON

3. Christy GEROMBOUX and Sebastian YUEN

ANC Seniors Trials

1. David HOFFMAN and Richard BRIGHTLING

2. Bernard WATERS and Stephen MENDICK

3. Sean MULLAMPHY and Ian THOMSON

ANC Open Trials Final

1. Richard HILLS and Chris STEAD

2. Sebastian YUEN and Stephen FISCHER

3. Elizabeth HAVAS and Michael SMART (non contending)

4. Julia HOFFMAN and Chris QUAIL (non contending)

5. Peter REYNOLDS and David APPLETON

ANC Restricted Pairs Selection

1. Cathi BYWATER and Claire HUGHES

2. Nola ARNOLD and Maureen COPPING

3. Judy NETTING and Pamela McKITTRICK

4. Natasha JACOBS and Jennifer CARTER

ANC Open Trials (Stage 2)

1. Chris STEAD and Richard HILLS (already qualified)

2. Andrew SPOONER and John YOON (non contending)

3. Michael CULLEN and John BROCKWELL

4. Cathy NICHOLS and John NIVEN

5. Brad COLES and George KOZAKOS (already qualified)

6. John DONOVAN and Ian DALZIELL

ANC Womens Trials

1. Margaret BOURKE and Elizabeth HAVAS

2. Pam CRICHTON and Julia HOFFMAN

3. Erin TEWES and Adrienne STEPHENS

4. Margaret KYBURZ and Val CARMODY

5. Leone MOFFAT and Elainne HALEY

6. Jan DAVIS and Perelle SCALES

ANC Open Trials (Stage 1)

1. David APPLETON and Peter REYNOLDS

2. Roy NIXON and Emlyn WILLIAMS

3. Pam and Ross CRICHTON

4. Peter GRANT and Tony MARINOS (non contending)

5. David WAWN and David HOFFMAN (non contending)

6. Margaret BOURKE and Arjuna DE LIVERA (non contending)

7. Sebastian YUEN and Stephen FISCHER

8. Brad COLES and George KOZAKOS

9. Chris STEAD and Richard HILLS

10. Julia HOFFMAN and Chris QUAIL

11. Elizabeth HAVAS and Michael SMART

12. Bernard WATERS and Stephen MENDICK

Copyright Bridge Federation ACT Inc. 2014.Web Design by Rize Design