BRIDGE FEDERATION ACT INC.

BFACT RESULTS 2018

Canberra in Bloom Congress (September 28 – October 1)

Royal Bluebell Matchpoint Swiss Pairs – Open

Stephen WILLIAMS and Shane HARRISON

Spider Orchid Matchpoint Swiss Pairs – Restricted

Neil WILLIAMS and Peter FITZMAURICE

Spider Orchid Matchpoint Swiss Pairs –  Novice

Claire HUGHES and Cathi BYWATER

Golden Wattle Open Teams

Richard HILLS

Chris STEAD

Michael CULLEN

John BROCKWELL

Golden Wattle Country Teams

Barbara GRANT

Louis KOOLEN

Dasha BRANT

David BOWERMAN

Golden Wattle Restricted Teams

Anne HAZELTON

Cath SHERWIN

Sanjay SINHA

Shray SINHA

Canberra Bells Swiss Pairs – Open

Jessica BRAKE and Stephen WILLIAMS

Canberra Bells Swiss Pairs – Country

Pauline EVANS and Jan CLARKE

Canberra Federation Rose Swiss Pairs – Restricted

Caroline DAWSON and Chris CRANE

Canberra Federation Rose Swiss Pairs – Novice

Jeanette HARPER and Gill TIDEY

BFACT Gala Day (September 16)

Open

Jodi TUTTY and Stephen FISCHER

Intermediate (<1000 MP)

Trevor BERENGER and Ian DALZIELL

Restricted (<300 MP)

Tamsin PAIGE and Zachary NEULINGER

Novice (<20 MP)

Dev and Diya SHAH

Beginners

Sue and Peter CLARKE

State Singles Championship

1. Tony MARKER

2. Brian THORP

3. Tim DAVIS

State Open Pairs Championship

1. Ian ROBINSON and George KOZAKOS

2. Richard HILLS and Chris STEAD

3. Jodi TUTTY and Stephen MENDICK

State Interclub Teams (July 22)

Seniors / Intermediate

SOUTH CANBERRA BRIDGE CLUB (Gordon HENDERSON, George STOCKHAM, Ken COLBERT, Alexander HEWAT)

Restricted

GOULBURN BRIDGE CLUB (Brenda REYNELL, Margaret BROOKE, Karen NEWBY, David GRAHAM)

GNOT Knock Out Teams

Elizabeth HAVAS

Margaret BOURKE

David LILLEY

David APPLETON

State Matchpoint Pairs Championship

1. Margaret BOURKE and David HOFFMAN

2. Julia HOFFMAN and Chris QUAIL

3. Val CARMODY and Margaret KYBURZ

ANC Open Trials (Final)

1. David LILLEY and George KOZAKOS

2. David APPLETON and Peter REYNOLDS

3. Margaret BOURKE and Brad COLES

State Simultaneous Teams Championship

Elizabeth HAVAS

Tony MARINOS

John BROCKWELL

Chris STEAD

Peter GRANT

ANC Open Trials (Stage 2)

1. Jodi TUTTY and Marianne BOOKALLIL

2. Stephen MENDICK and Bernard WATERS

3. Roy NIXON and Emlyn WILLIAMS

4. Lynne MOSS and John DONOVAN

State Open Butler Pairs Championship

1. John BROCKWELL and Chris STEAD

2. Brian and Phillip THORP

3. Janet KAHLER and Val BROCKWELL

State Restricted Butler Pairs Championship

1. Deborah MILNER and Andrew KETTLE

2. Terri HENDERSON and Atul HAJELA

3. Mary ROBBIE and Susan WALTERS

ANC Seniors Trials

1. Arjuna DE LIVERA and Sean MULLAMPHY

2. Margaret BOURKE and Elizabeth HAVAS

3. Richard BRIGHTLING and David HOFFMAN

State Novice Butler Pairs Championship

1. Deborah MILNER and Andrew KETTLE

2. Dorothy HOLT and Margaret BARCLAY

3. Benjamin SADDLER and Michael RANDLES

ANC Womens Trials

1. Margaret KYBURZ and Sue La PEYRE

2. Janet KAHLER and Jodi TUTTY

3. Julia HOFFMAN and Judith TOBIN

ANC Open Trials (Stage 1)

1. David APPLETON and Peter REYNOLDS

2. David LILLEY and George KOZAKOS

3. David HOFFMAN and  David WAWN

4. Sebastian YUEN and Stephen FISCHER

5. Margaret BOURKE and Brad COLES

6. Tim DAVIS and Stephen CARTER

7. Anne POWELL and Earl DUDLEY

8. Pam and Ross CRICHTON

 

 

 

 

Copyright Bridge Federation ACT Inc. 2014.Web Design by Rize Design